Dobra cena i wydajność w jednym?

Wielu producentów sprzętu przyzwyczaiło swoich klientów do tego, że za bardzo dobrą wydajnością stoi nieco gorsza cena

Wielu producentów sprzętu przyzwyczaiło swoich klientów do tego, że za bardzo dobrą wydajnością stoi nieco gorsza cena. Często flagowe modele komputerów gamingowych potrafią kosztować nawet ponad 11 tysięcy złotych. Propozycje komputerów dla graczy od Lenovo są natomiast znacznie przystępniejsze pod względem cenowym. Sprawdźmy jednak, czy za atrakcyjniejszą ceną stoi również dobra jakość wykonania oraz dobra wydajność komputera.

Wykonanie oraz wygląd

Wielu producentów sprzętu przyzwyczaiło swoich klientów do tego, że za bardzo dobrą wydajnością stoi nieco gorsza cena
fot. lenovo.com

Pod względem wykonania komputerom Lenovo Y700-15 nie można praktycznie niczego zarzucić. Obudowa w całości wykonana jest ze szczotkowanego i przyjemnego w dotyku aluminium. Jedynie pokrywa matrycy niestety bardzo łatwo zbiera odciski palców, przez co wymaga częstszego czyszczenia jej z zabrudzeń. Na duży plus zasługuje również fakt, że możliwe jest otworzenie komputera jedną ręką. Maksymalny kąt odchylenia matrycy to 130 stopni. Z tyłu zobaczyć można bardzo dużych rozmiarów wylot powietrza, który doskonale odprowadza ciepło z urządzenia. Klawiatura jest pełnowymiarowa, a więc sprawdzi się również w innych zastosowaniach. Gładzik jest natomiast bardzo precyzyjny a dodatkowo za pomocą specjalnego oprogramowania możliwe jest przypisanie mu różnych funkcji. Całość jest więc bardzo funkcjonalna i pod względem wykonania nie można temu sprzętowi kompletnie niczego zarzucić. Sam wygląd, mimo że stonowany jak na komputer dla graczy, również jest przyjemny dla oka.

Wydajność

Kwestia wydajności zależy oczywiście od wybranej wersji komputera. W tych najmocniejszych można jednak znaleźć procesor Intel Core i7-6700HQ, kartę Nvidia GTX 960M oraz aż 32 GB pamięci RAM. Wszystkie dane magazynowane są na dysku SSD o pojemności 512 GB, który oczywiście można samodzielnie wymienić na pojemniejszy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Procesor posiada również funkcję Turbo-Boost, która umożliwia podniesienie jego taktowania. Maksymalnie jego częstotliwość może wynieść 3,5 GHz. Podzespoły laptopa sprawiają, że w grach sprawdza się on bardzo dobrze. Wersja z pamięcią 8 GB poradzi sobie z większością nowych gier w rozdzielczości Full HD oraz na maksymalnym poziomie detali. Jedynie gra Wiedźmin 3 wymagała obniżenia poziomu detali do średnich, aby gra była komfortowa. Z takimi produkcjami jak Mafia 2, Thief czy BioShock Infinite sprzęt ten poradził sobie bez kompletnie żadnego problemu.

Mateusz Kowalczyk

Od zawsze pociągała mnie wizja świata, w którym wszystko mam w zasięgu jednego kliknięcia – czy to w smartfonie, czy na lekkim ultrabooku schowanym w plecaku. Jeszcze w szkole potrafiłem godzinami porównywać modele telefonów, analizując różnice w procesorach i rozdzielczościach ekranów, by wybrać ten jedyny, który oferował najwięcej przy najmniejszej wadze. Wiele lat później pasja ta przekształciła się w chęć dzielenia się wiedzą z innymi. Zauważyłem, że wielu moich znajomych czuje się zagubionych w gąszczu nowości, a przecież kupno nowego tabletu czy hybrydy 2w1 może być naprawdę ekscytujące, jeśli tylko ktoś nam jasno pokaże, co i dlaczego warto wybrać. Od tego czasu piszę artykuły i krótkie newsy, starając się wyjaśniać potencjalnie skomplikowane zagadnienia w sposób przystępny i – co równie istotne – wesoły. Prywatnie jestem miłośnikiem podróży „z plecakiem”. Uwielbiam testować możliwości urządzeń mobilnych właśnie w trakcie wyjazdów, bo nic tak nie weryfikuje jakości baterii czy funkcji synchronizacji, jak wielogodzinna jazda pociągiem bez gniazdka lub praca nad dokumentem w górskim schronisku. Mam nadzieję, że moje teksty na „mobilehardware.pl” pomogą Ci wybrać sprzęt idealnie skrojony pod Twoje potrzeby i zarażą choć odrobiną pasji do mobilnego stylu życia.