Zbyt wysoka temperatura procesora – jak to sprawdzić?

Aby sprawdzić temperaturę naszego procesora, a także innych podzespołów, warto zaopatrzyć się w odpowiedni program

Czy podczas użytkowania z laptopa miałeś kiedyś sytuację, w której twoje urządzenie osiągało wysoką temperaturę, a obudowa była w stanie poparzyć Cię w palce? Z pewnością tego typu sytuacje nie powinny występować i warto się z nimi w odpowiednim czasie uporać. W jaki sposób skutecznie sprawdzić temperaturę procesora? Jak zmniejszyć ciepłotę danego komponentu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób sprawdzić temperaturę procesora?

Aby sprawdzić temperaturę naszego procesora, a także innych podzespołów, warto zaopatrzyć się w odpowiedni programAby sprawdzić temperaturę naszego procesora, a także innych podzespołów, warto zaopatrzyć się w odpowiedni program. Tego typu aplikacje są dostępne w sieci zupełnie za darmo. Załóżmy, że jesteśmy posiadaczami modelu Lenovo ThinkPad X1 Fold Gen 1. Korzystając z programu do pomiaru temperatur, możemy uzyskać wszystkie niezbędne informacje w jednej tabeli zbiorczej. Jeśli zauważymy, że wartości są nietypowe, konieczne okaże się szybkie działanie. Gdy zaniedbamy tego typu problemy, wówczas żywotność poszczególnych komponentów znacznie się zmniejsza, to z kolei prowadzi do kosztownych napraw.

Jak zmniejszyć temperaturę CPU?

Co jeśli zauważymy, że wartości nietypowo odstają? Powinniśmy błyskawicznie reagować. Warto rozpocząć od zakupu podkładki chłodzącej. Jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy temperatura procesora jest tylko niewiele wyższa. Jeśli wartości są znacznie większe, wówczas warto sprawdzić czy nie posiadamy na naszym dysku twardym szkodliwego oprogramowania. Jednym z rozwiązań jest sformatowanie urządzenia, jednak pamiętajmy o tym, że w takich przypadkach pozbywamy się wszystkich danych. Jeśli żadna z czynności nie przyniosła pozytywnych skutków, warto wybrać się do serwisu komputerowego.

 

Mateusz Kowalczyk

Od zawsze pociągała mnie wizja świata, w którym wszystko mam w zasięgu jednego kliknięcia – czy to w smartfonie, czy na lekkim ultrabooku schowanym w plecaku. Jeszcze w szkole potrafiłem godzinami porównywać modele telefonów, analizując różnice w procesorach i rozdzielczościach ekranów, by wybrać ten jedyny, który oferował najwięcej przy najmniejszej wadze. Wiele lat później pasja ta przekształciła się w chęć dzielenia się wiedzą z innymi. Zauważyłem, że wielu moich znajomych czuje się zagubionych w gąszczu nowości, a przecież kupno nowego tabletu czy hybrydy 2w1 może być naprawdę ekscytujące, jeśli tylko ktoś nam jasno pokaże, co i dlaczego warto wybrać. Od tego czasu piszę artykuły i krótkie newsy, starając się wyjaśniać potencjalnie skomplikowane zagadnienia w sposób przystępny i – co równie istotne – wesoły. Prywatnie jestem miłośnikiem podróży „z plecakiem”. Uwielbiam testować możliwości urządzeń mobilnych właśnie w trakcie wyjazdów, bo nic tak nie weryfikuje jakości baterii czy funkcji synchronizacji, jak wielogodzinna jazda pociągiem bez gniazdka lub praca nad dokumentem w górskim schronisku. Mam nadzieję, że moje teksty na „mobilehardware.pl” pomogą Ci wybrać sprzęt idealnie skrojony pod Twoje potrzeby i zarażą choć odrobiną pasji do mobilnego stylu życia.