Na co zwrócić uwagę, zamawiając tablety graficzne do firmy?

Odpowiednio dobrane narzędzie pracy pozwala specjaliście osiągnąć oczekiwane efekty, zarówno pod względem jakości realizowanego projektu i jego wykonania, jak i komfortu pracy. Dlatego przy wyborze tabletu graficznego warto przeanalizować różne cechy. 

Wielkość przestrzeni roboczej

Tablety graficzne posiadają różne parametry decydujące o dokładności odwzorowania na ekranie nie tylko ruchów piórka, ale także siły jego nacisku

fot. wacom.com

Od wielkości samego tabletu ważniejsza jest wielkość obszaru, który może zostać wykorzystany przez użytkownika. Do tworzenia precyzyjnej grafiki w dużych rozdzielczościach potrzebna – a przynajmniej niezwykle użyteczna – jest większa przestrzeń robocza niż w przypadku tworzenia prostych rysunków czy projektowania logo. Przykładowo, największe tablety graficzne Wacom Cintiq 27QHD (tablety graficzne ekranowe) mają potężny obszar roboczy o wymiarach 596,7 x 335,6 mm, który odpowiada potrzebom najbardziej zaawansowanych grafików i projektantów a także artystów. Niemniej jednak dla większości użytkowników wystarczy format standardowego tabletu.

Precyzja sprzętu

Tablety graficzne posiadają różne parametry decydujące o dokładności odwzorowania na ekranie nie tylko ruchów piórka, ale także siły jego nacisku. Dzięki temu, podobnie jak przy zwykłym rysowaniu, zwiększenie siły nacisku poszerza linię. Graficy wymagający dużej precyzji wybiorą raczej tablet odróżniający 2048 poziomów nacisku a dodatkowo kąt nachylenia piórka. Ważna jest też szybkość reakcji (czas pomiędzy wykonaniem akcji piórkiem a efektem na ekranie). Tu oczywiście im wyższa, tym lepiej, choć różnica kilku milisekund może w ogóle nie zostać zauważona przez użytkownika.

Funkcjonalność

Kolejną rzeczą jest dobór cech potrzebnych do pracy, jak chociażby współpraca tabletu z używanym systemem operacyjnym. Przykładowo Wacom produkuje tablety graficzne działające tak samo dobrze pod Windowsem jak i na OS X, ale nie jest to reguła u wszystkich producentów. Ważna może też być konfigurowalność przycisków na samym tablecie oraz na piórku. Dla niektórych użytkowników niezwykle użyteczna będzie także funkcja touch tabletów, umożliwiająca korzystanie z gestów dłoni oprócz samego piórka.

Dostosowanie sprzętu do przewidywanych względem niego zastosowań ma kluczową zaletę. Dzięki niej można uniknąć dwóch sytuacji. Pierwsza to przepłacenie za sprzęt, z którego większości opcji nie będzie się korzystać. To jak kupno drogiego, biznesowego tabletu graficznego przez użytkownika rysującego proste komiksy (sprzęt staje się bardziej gadżetem niż praktycznym urządzeniem do zarabiania pieniędzy).

Drugą sytuacją, której można uniknąć, jest kupno sprzętu taniego, ale zbyt słabego na aktualny potencjał danego użytkownika, nie mówiąc już o dalszym rozwoju posiadanych umiejętności.