HP ZBook 15u czy Lenovo ThinkPad W541?

Zarówno HP jak i Lenovo mają coraz więcej do zaoferowania użytkownikom zainteresowanym mobilnymi stacjami roboczymi. Druga generacja (G2) solidnego ZBooka 15u i mocny ThinkPad W541 pełnią w założeniu tę samą rolę. Która z maszyn wypada lepiej w porównaniu?

Czego się spodziewać?

Zarówno HP jak i Lenovo mają coraz więcej do zaoferowania użytkownikom zainteresowanym mobilnymi stacjami roboczymi

fot. hp.com

Choć obie stacje robocze można z dużą dowolnością konfigurować, wpływając tym samym na ich cenę. Różnica cenowa w tym porównaniu jest bardzo widoczna. ZBooki nowej generacji są droższe od, wcale nie tanich przecież, ThinkPadów. Po modelu ZBook 15 G2 spodziewamy się więcej niż po ThinkPadzie W541 także z innego względu. Ten drugi jest wyraźnie lżejszy. Różnica to ok. 400 g, a więc sporo, nawet w przypadku laptopów 15 calowych. Zanim, więc dotkniemy, którejkolwiek ze stacji zakładamy, że HP będzie mocniejszy, a ThinkPad bardziej mobilny.

Opakowanie

3-kilogramowy HP ZBook i trudnego do zniszczenia. Obudowę stanowi doskonałe połączenie wysokiej klasy plastiku z aluminium. Nie ugina się, pozwala pewnie podnieść to dość ciężkie urządzenie. Dostęp do podzespołów jest świetny, natomiast klawiatura raczej przeciętna. Ta w Lenovo jest zgodnie z przewidywaniami lepsza, ale nie aż tak jak byśmy chcieli. Np. lekko się ugina na środku. Oba laptopy są wyposażone w napędy optyczne, złącza stacji dokującej i liczne porty wyjściowe. Nieco lepiej rozlokowano je w przypadku ThinkPada. Za to wygląd Zbooka jest bardziej elegancki.

Wydajność

W obu laptopach stosowane są te same procesory. Głównie Intel Core i5/i7 (wersje M, MQ, MX), w tym także bardzo mocne Intel Core i7-4910MQ. Oba modele należą, więc do najmocniejszych dostępnych na rynku laptopów. W różnych testach krótkodystansowych wygrywają raz Lenovo, raz HP. Różnica uwidacznia się przy długotrwałym obciążeniu, zwłaszcza podczas pracy na baterii. Taktowanie procesora w ThinkPadzie skacze wówczas, gdy procesor się przegrzewa spadając nawet do połowy wyżej przedstawionej wartości. A stacji roboczej używa się czasem do bardzo czasochłonnych obliczeń. ZBook pracuje jakby był wysokiej klasy urządzeniem stacjonarnym.

Mobilność

Oprócz różnicy w masie urządzeń, o mobilności decyduje też kilka innych czynników. ThinkPad W541 na przykład działa na baterii ok. 1,5 godziny dłużej niż HP ZBook 15 G2. Jeśli oba laptopy będą pracować pod maksymalnym obciążeniem różnica ta spadnie do 30 min, ale i tak będzie niemalże 50%. W zakresie mobilności HP ZBook odpada w przedbiegach. Nie koniecznie znaczy to jednak, że ThinkPad W541 jest równie mobilny jak te z serii X. Gdyby ktoś wpadł na pomysł trzymania stacji roboczej na kolanach podczas pracy, oba modele szybko przypomną mu, że ich miejsce jest na biurku, optymalnie na podstawce chłodzącej. Obudowa Lenovo potrafi wręcz oparzyć osiągając maksymalnie blisko 60°C, ZBook aż tak wysokich temperatur nie generuje.

Obraz

Jeśli pracujesz z grafiką, dobra matryca jest dla Ciebie podstawą. HP oferuje taką o rozdzielczości 3200 x 1800, w przypadku Lenovo jest to niewiele mniej: 2880 x 1620. Oba ekrany dają bardzo zbliżone pokrycie palet barwnych (60-65 AdobeRGB, 80-85 sRGB). HP zapewnia lepszy kontrast, Lenovo wyższe podświetlenie. W ThinkPada W541 dodatkowo wbudowany jest też kolorymetr. ZBook jest dostępny z wyświetlaczem DreamColor, który w zakresie odwzorowania barw jest klasą samą dla siebie. Niestety dotyczy to również ceny, która wzrasta wówczas tak bardzo, że uniemożliwia porównanie obu modeli.

Który z nich

Zgodnie z przewidywaniami laptop ZBook 15u G2 jest wydajniejszy, ale mniej mobilny od ThinkPada W451. Obie stacje robocze są warte uwagi i do obu można też mieć pewne zastrzeżenia. HP faktycznie jest pełnowartościową stacją roboczą, ale niezbyt mobilną. Z drugiej strony Lenovo oferuje model o wiele łatwiejszy do przenoszenia, za to słabiej sprawdzający się przy wytężonej, długotrwałej pracy.