Zbyt wysoka temperatura procesora – jak to sprawdzić?

Czy podczas użytkowania z laptopa miałeś kiedyś sytuację, w której twoje urządzenie osiągało wysoką temperaturę, a obudowa była w stanie poparzyć Cię w palce? Z pewnością tego typu sytuacje nie powinny występować i warto się z nimi w odpowiednim czasie uporać. W jaki sposób skutecznie sprawdzić temperaturę procesora? Jak zmniejszyć ciepłotę danego komponentu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób sprawdzić temperaturę procesora?

Aby sprawdzić temperaturę naszego procesora, a także innych podzespołów, warto zaopatrzyć się w odpowiedni programAby sprawdzić temperaturę naszego procesora, a także innych podzespołów, warto zaopatrzyć się w odpowiedni program. Tego typu aplikacje są dostępne w sieci zupełnie za darmo. Załóżmy, że jesteśmy posiadaczami modelu Lenovo ThinkPad X1 Fold Gen 1 (https://www.kuzniewski.pl/k5048,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-x-thinkpad-x1-fold-thinkpad-x1-fold-gen-1.html). Korzystając z programu do pomiaru temperatur, możemy uzyskać wszystkie niezbędne informacje w jednej tabeli zbiorczej. Jeśli zauważymy, że wartości są nietypowe, konieczne okaże się szybkie działanie. Gdy zaniedbamy tego typu problemy, wówczas żywotność poszczególnych komponentów znacznie się zmniejsza, to z kolei prowadzi do kosztownych napraw.

Jak zmniejszyć temperaturę CPU?

Co jeśli zauważymy, że wartości nietypowo odstają? Powinniśmy błyskawicznie reagować. Warto rozpocząć od zakupu podkładki chłodzącej. Jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy temperatura procesora jest tylko niewiele wyższa. Jeśli wartości są znacznie większe, wówczas warto sprawdzić czy nie posiadamy na naszym dysku twardym szkodliwego oprogramowania. Jednym z rozwiązań jest sformatowanie urządzenia, jednak pamiętajmy o tym, że w takich przypadkach pozbywamy się wszystkich danych. Jeśli żadna z czynności nie przyniosła pozytywnych skutków, warto wybrać się do serwisu komputerowego.