Czego wymagać od grafiki?

Możliwości graficzne laptopów są bardzo zróżnicowane. Bardzo trudno wybrać urządzenie o najlepszej grafice, ponieważ na tę ostatnią składa się kilka czynników. Karta graficzna odpowiada głównie za akcelerację obrazu, wyświetlacz za jego jakość, rozświetlenie i kąty, pod jakimi można patrzeć na ekran. Paradoksalnie, urządzenia najwyższej klasy mogą charakteryzować się niską wartością jednego z parametrów.

Praca w biurze

Możliwości graficzne laptopów są bardzo zróżnicowane

fot. fujitsu.com

Jeśli laptop używany jest w pomieszczeniu, służy tylko jednej osobie i to głównie do pracy z aplikacjami typu MS Office. Nie ma zatem potrzeby przygotowywać na nim materiałów do drukarni, stąd wymagania wobec niego będą bardzo niewielkie. Wystarczy rozdzielczość 1600 x 900, a nawet słabsza, zintegrowana karta graficzna i przyzwoita szybkość odświeżania obrazu. Na takim założeniu były oparte możliwości graficzne poprzednich serii Lenovo ThinkPad, a mimo to marka stała się symbolem prestiżu i profesjonalizmu. Pracującemu biznesmenowi po prostu grafika jest niezbyt potrzebna. Liczy się tylko to, aby obraz nie męczył wzroku, o co akurat Lenovo dbało już wcześniej. Dlaczego więc nowsze ThinkPady T450 mają już wyświetlacze o większych możliwościach?

Na zewnątrz

Światło słoneczne jest bardzo przyjemne dla człowieka, ale większość elektroniki jest do niego zupełnie nieprzystosowana. Matryce błyszczące odbiją promienie słoneczne i często w ogóle nie nadają się do pracy na zewnątrz. Laptopy wyposażone w powłoki antyrefleksyjne lub matryce matowe są znacznie bardziej praktyczne. Istotne staje się też rozświetlenie ekranu. Bardzo dobrze sprawdza się przykładowo Dell Latitude E5550, który na matowej matrycy zapewnia rozświetlenie w granicach 310-350 cd/m².

Multimedia

Okazuje się, że laptop równie często jak wytężonej pracy, służy rozrywce. I tu zwłaszcza przydałaby się wysoka rozdzielczość. 2560 x 1600 czy 3200 x 1800 nie są niczym nadzwyczajnym w laptopach, a ostatnio matryce tej rozdzielczości pojawiają się w ultrabookach 13- i 14-calowych, choćby Dell XPS 13 9343, Lenovo Yoga 3 Pro, czy Fujitsu LifeBook U904. Pozwala to komfortowo oglądać film, oczywiście w pojedynkę. Kąty widzenia rzadko są dość szerokie w przypadku ultrabooków, by na mały ekran mogło spoglądać naraz kilka osób.

Akceleracja grafiki

Potrzebna jest przede wszystkim w grach komputerowych, symulatorach, aplikacjach graficznych. Wówczas liczą się karta graficzna, pamięć RAM i w mniejszym stopniu szybkość zapisu danych. Warto zauważyć, że laptopy biznesowe niezwykle rzadko projektowane są z myślą o szybkiej grafice. Dobre karty graficzne – GeForce i Radeon – znacznie łatwiej spotkać np. w oficjalnie przeznaczonej dla graczy serii Alienware niż elitarnej XPS czy potężnej Precision.

Zastosowania profesjonalne

Oprócz gier komputerowych i renderowania grafiki laptopy mogą zmagać się z jeszcze jednym wyzwaniem. Przygotowanie materiałów do druku wymaga matrycy o bardzo dobrym pokryciu palety barw AdobeRGB. Tymczasem nawet niektóre elitarne modele radzą sobie z tym w 50-60 %. Chcąc pracować nad grafiką, potrzebujemy na przykład HP z matrycą DreamColor.

Czego wymagać?

Błąd części użytkowników polega na tym, że szukają rozwiązań o najlepszych parametrach, nie zastanawiając się, czy faktycznie są im one potrzebne. Jak często pracujesz pod gołym niebem? Ile razy w ciągu roku przygotowujesz profesjonalne materiały graficzne? Poświęcasz wolny czas na Wiedźmina lub inną wymagającą grę? Bardzo możliwe, że nie robisz nic z tych rzeczy i grafika jest dla Ciebie jedynie dodatkiem do wydajnego laptopa. W takiej sytuacji nie przejmuj się tym, czy wyświetlacz ma odrobinę większą rozdzielczość lub rozświetlenie. Jeśli jednak to wszystko ma dla Ciebie znaczenie, możesz rozejrzeć się wśród laptopów dla graczy.