Lenovo ThinkPad Yoga P40 – laptop urzekający świeżością

Czego można się spodziewać po 14 calowym, ważącym 1,8 kg notebooku? Jak udowadnia Lenovo – całkiem sporo. Nowy ThinkPad Yoga P40 łączy w sobie cechy różnych typów laptopów, które dotychczas stanowiły odrębne i raczej nieporównywalne ze sobą kategorie.

Czego można się spodziewać po 14 calowym, ważącym 1,8 kg notebooku

fot. lenovo.com

Co w nim niezwykłego?

W Lenovo ThinkPad Yoga P40 ekran można otworzyć o 360º, uzyskując naprawdę ogromny tablet z funkcją dotyku wielopunktowego i rozdzielczością 2560 x 1440. Już samo to jest niezwykłe, ale trzeba dołożyć do tego jeszcze kartę z serii nVidia Quadro i procesor Intel Core i7 szóstej generacji. Wszystko to po zamknięciu ma jedynie 20 mm wysokości. Lenovo ThinkPad Yoga P40 jest więc zarówno ultrabookiem, laptopem biznesowym i urządzeniem przygotowanym do obróbki grafiki. Po zmianie rozdzielczości na Full HD świetnie sprawdza się też jako laptop gamingowy.

Standardowe rozwiązania

Choć dotychczas bardzo niewielu użytkowników przetestowało go w praktyce, już wiadomo, że kontynuuje on dobre tradycje ThinkPadów dotyczące ogólnej jakości wykonania i komfortu pisania na klawiaturze. Mamy więc laptopa oryginalnego, ale jednocześnie użytecznego i niezwykle elastycznego. Jedynym widocznym na pierwszy rzut oka mankamentem jest stosowna do wymienionych wcześniej zalet cena.

Mimo nazwy nie należy traktować Lenovo ThinkPad Yoga P40 jako stacji roboczej (http://lab-kuzniewski.pl/lenovo-thinkpad-p40-yoga-pierwsza-konwertowalna-mobilna-stacja-robocza/). Gdyby tak było, znacznie cięższy model Lenovo ThinkPad P50 byłby niepotrzebny. Wydajność jest mimo to jak najbardziej zadowalająca, gdyż Yoga P40 wygrywa w rywalizacji z najmocniejszą konfiguracją flagowego dla Lenovo, ThinkPada T550, a nawet z dopiero co pokazanym Lenovo ThinkPad T460s.

Zazwyczaj nowinki wiążą się z dodatkowymi wadami. Laptopy z ekranem dotykowym są cięższe, a   te z procesorami niskonapięciowymi słabsze. W tym wypadku wygląda jednak na to, że wszystkie użyte technologie zostały już oswojone. Masa rzędu 1800 g to naprawdę niedużo, jak na maszynę o tak szerokich możliwościach.