Laptopy do biura – jak wybrać najlepszy model?

W wielu biurach komputery stacjonarne wymieniane są na notebooki. Laptopy są bowiem mobilne, można je zabrać na spotkanie z kontrahentem czy w podróż służbową, a wydajnością wcale nie ustępują tradycyjnym PC. Wybór na rynku jest jednak ogromny. Jak wybrać idealny model do pracy biurowej?

 

Szukaj w liniach biznesowych

Laptopy wykorzystywane do prac służbowych muszą być bezawaryjne

lenovo.com

Laptopy wykorzystywane do prac służbowych muszą być bezawaryjne. Firmy nie mogą pozwolić sobie na utratę ważnych danych i przestoje w pracy. Dlatego warto wybierać wyłącznie modele z linii biznesowych – posiadają one starannie dobrane komponenty znanych marek, dobre matryce i wzmocnione obudowy.

Jaki procesor?

Przy wyborze laptopa większość użytkowników zwraca uwagę na procesor. To od niego zależy bowiem moc sprzętu. Procesor odpowiada za obliczenia, co przekłada się na szybkość działania programów, czas ich ładowania i możliwość stabilnego przechodzenia pomiędzy kilkoma aplikacjami.

Laptopy w biurach wykorzystywane są przede wszystkim do pracy z podstawowym oprogramowaniem (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, programy do wystawiania faktur itp.), które nie ma zbyt dużych wymogów sprzętowych. Dlatego nie warto przesadzać z mocą. Najmocniejsze procesory potrzebne są do pracy z aplikacjami działającymi w środowisku CAD, do zaawansowanych obliczeń (np. inżynieryjnych) oraz do… gier komputerowych.

Laptopy do biura mogą być wyposażone w CPU ze średniej półki cenowej. 4-rdzeniowe jednostki Intel Core i7 Extreme są charakterystyczne dla zaawansowanych stacji roboczych, ośmiowątkowe modele Intel Core i7 4720HQ sprawdzą się zaś do gier. Do pracy z oprogramowaniem biurowym, możemy wybrać laptopy z procesorami 2-rdzeniowymi (doskonale sprawdzą się ekonomiczne modele Intel Core i5) o częstotliwości taktowania około 2,5 – 2,8 GHz. Warto także zwracać uwagę na modele z procesorami niskonapięciowymi (producenci oznaczają je skrótem U), które przedłużają czas pracy na baterii.

Pamięć RAM i grafika

Pamięć RAM przechowuje dane z działających aplikacji. System zawsze wykorzystuje całą jej pojemność, dlatego laptopy biurowe mogą zawierać więcej pamięci operacyjnej (aby nie przepłacać, możemy wybrać model z 8 GB pamięci RAM).

W pracy ze standardowym oprogramowaniem biurowym z powodzeniem poradzi sobie układ graficzny zintegrowany z procesorem. Osoby, które nie planują projektowania grafiki i korzystania z multimediów na firmowym laptopie, mogą śmiało zrezygnować z droższej karty dedykowanej.

Jaka klawiatura?

Laptopy do pracy w biurze powinny posiadać wygodną klawiaturę. Doskonałe są modele o wyspowej budowie, które niwelują ryzyko literówek. Wygodnie pisze się na klawiaturach o miękkim, długim skoku. Przydatny jest wydzielony blok numeryczny.