Stacje robocze Lenovo – myślące wieże

Stacje robocze są tym dla elektroniki, czym ciężki sprzęt dla wojska. Trudno należeć do czołówki, jeśli nie ma się czym pochwalić w tej kwestii. A jako że w ofercie Lenovo tego typu urządzeń nie brakuje, warto przyjrzeć im się bliżej.

Seria ThinkStation P

Stacje robocze ThinkStation mają do zaoferowania bardzo duże możliwości, jednocześnie ich ceny nie są wywindowane do nierealnego poziomu

fot. lenovo.com

W serii P komputerów stacjonarnych od Lenovo jest aktualnie 5 modeli klasyfikowanych jako stacje robocze. Modele P300 (Tower i SFF) są podstawowymi stacjami roboczymi, obok nich są również dostępne P500, P700 i należące do pierwszej ligi P900. Standardowo, w przypadku tej jakości komputerów, kupujący ma możliwość znacznej ingerencji w konfigurację, przez co każdy model może występować w kilkudziesięciu wersjach. Najmocniejsze konfiguracje słabszych modeli mogą wyrównywać, a nawet przekraczać osiągi modeli o wyższej numeracji.

ThinkStation P300 Tower

Urządzenie na granicy pomiędzy komputerem stacjonarnym a stacją roboczą. Korzysta z jednego procesora z rodziny Intel Xeon E3 1200 v3 lub Intel Core. 4 gniazda pozwalają rozbudować pamięć RAM do maksymalnie 32 GB. Jedynie w przypadku najlepszej konfiguracji może zostać uznany za stację roboczą. Zbiera natomiast bardzo pozytywne recenzje, w których często wymienianym atutem jest stosunek jakości i wydajności do ceny. W smuklejszej wersji SFF może być wykorzystywany jako element NODE farmy renderującej.

ThinkStation P500

Tu już nie wątpliwości. Sercem stacji roboczej jest pojedynczy procesor Intel Xeon (np. E5 2600 v3). Współdziałają z nim karty graficzne nVidia Quadro lub Tesla GPU. Istnieje możliwość zamontowania dwóch kart graficznych i rozbudowania RAM do 256 GB. Z większością zadań stacja poradzi sobie samodzielnie. Bynajmniej nie kończy się jednak na niej oferta Lenovo.

ThinkStation P700

Model P700 jest zbliżony do P500, może jednak dysponować dwoma procesorami i pozwala na rozbudowę pamięci do 384 GB. Przeznaczony jest dla osób profesjonalnie zajmujących się renderowaniem grafiki i przeprowadzaniem symulacji wytrzymałości obiektów. Co istotne, cena tej stacji nie jest tak wysoka, jak można by się spodziewać.

ThinkStation P900

Potwór. Wielki, żarłoczny i niepokonany. W jednej obudowie mieszczą się dwa silne procesory Intel Xeon E5 2600 v3. RAM można rozbudować nawet do 512 GB, a ponieważ stacja jest przystosowana do kości 32 GB, teoretycznie możliwe jest osiągnięcie 1 TB RAM. Mogłoby to jednak przekroczyć możliwości układu chłodzenia, przy projektowaniu którego inżynierowie Lenovo i tak dali z siebie wszystko. Potężne urządzenie poradzi sobie z obsługą 3 kart graficznych. Na rynku jest dostępnych ledwie kilka specjalistycznych stacji o większej mocy.

Stacje robocze ThinkStation mają do zaoferowania bardzo duże możliwości, jednocześnie ich ceny nie są wywindowane do nierealnego poziomu. Przedsiębiorstwa profesjonalnie zajmujące się grafiką 3D, symulacjami i projektowaniem urządzeń mogą zaufać Lenovo.