Lenovo ThinkPad T580 – duży dysk i duży ekran

Tym razem na warsztat wzięliśmy produkt firmy Lenovo. Seria ThinkPad to bardzo znana w świecie biznesowym gałąź laptopów, które są produkowane przez wyżej wymienioną firmę. Znajduje się tam wiele bardzo ciekawych rozwiązań i właśnie jeden z tych laptopów gości dzisiaj w naszym teście, a jest to model Lenovo ThinkPad T580 – następca takich komputerów jak T380, czy bardzo popularny swego czasu T480 i T480s.

ThinkPad T580 – znaczy dużo

Lenovo ThinkPad T580 posiada 8 GB pamięci RAM, jednak z możliwością rozszerzenia aż do 32 GB w przyszłości, lub gdybyśmy chcieli uruchamiać na nim bardzo dużo aplikacji

Autor zdjęcia: psref.lenovo.com

W testowanym laptopie wiele rzeczy można określić jako duże. Mamy chociażby ekran o przekątnej 15,6 cali, co sprawia, że cały komputer staje się odpowiednio większy. Jednak wciąż bez problemu wchodzi do przeciętnej walizki, czy niezbyt dużego plecaka, co można uznać za spory plus. Wyświetlacz oczywiście posiada rozdzielczość Full HD, ale można też wziąć opcję z ekranem Ultra HD (3840 na 2160 pikseli). Lenovo ThinkPad T580 posiada także duży dysk twardy. Można zdecydować się na opcję dysku standardowego (magnetyczny, HDD) o pojemności 500 GB i prędkości 7200 obrotów na minutę, lub bardzo szybki i bezpieczny dysk SSD o pojemności aż do jednego terabajta.

ThinkPad T580 – co kryje wnętrze?

Teraz zaglądamy do wnętrza naszego testowego egzemplarza i sprawdzamy co się w nim znalazło. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze sprzętem nietuzinkowym. Znaleźliśmy bowiem procesor z rodziny Intel Core i7, czyli ósmą generację tych bardzo popularnych jednostek obliczeniowych Intela. Nasz egzemplarz wyposażono w model i7-8650U, a więc procesor o prędkości aż 4.20 GHz, dodatkowo z technologią vPro i Turbo Boost. Procesor jest czterordzeniowy, więc na brak wydajności na pewno nie będzie można narzekać. Lenovo ThinkPad T580 posiada ponadto 8 GB pamięci RAM, jednak z możliwością rozszerzenia aż do 32 GB w przyszłości, lub gdybyśmy chcieli uruchamiać na nim bardzo dużo aplikacji. Opcjonalnie można zdecydować się także na dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce MX150 z dwoma gigabajtami własnej pamięci wideo GDDR5.

Dla kogo taki laptop może być dobrym rozwiązaniem? Biorąc pod uwagę bardzo szybki procesor, dużo pamięci i szybki dysk SSD, a także możliwość wzięcia dedykowanej karty graficznej, Lenovo ThinkPad T580 może być opcją, która zadowoli nawet grafików komputerowych, czy inżynierów pracujących z projektami w środowisku 3D.