Czy warto inwestować w monitor LED?

Technologia LED jest wszechobecna. Większość nowoczesnych telewizorów bazuje na panelach LED, podobnie jak laptopy, notebooki oraz niektóre tablety. Z początku monitory LED nie biły rekordów popularności, ponieważ kosztowały dużo pieniędzy. W czasach obecnych co trzecia firma korzysta z monitora LED, a z osób prywatnych – co dziesiąta. Czy warto inwestować w takie monitory i ile one kosztują? Tego dowiecie się poniżej.

Charakterystyka monitorów LED

Ekrany LED (zwłaszcza monitory NEC) są niskonapięciowe, ponieważ układ sterowania składa się z kilku tysięcy dedykowanych diod LED

fot. benq.com

Ekrany LED (zwłaszcza monitory NEC) są niskonapięciowe, ponieważ układ sterowania składa się z kilku tysięcy dedykowanych diod LED. Diody dają niemal naturalne, żywe światło oraz bardzo głębokie kolory. Nie męczą oczu i nie odbijają w stronę oglądającego promieni słonecznych. Matryce są wzmacniane tworzywem sztucznym, aby chronić poszczególne diody. Niestety – przepalenie się chociażby jednej wymaga wymiany całego układu, lecz zdarza się to niezwykle rzadko.

Parametry techniczne

Niezależnie od wielkości monitora LED – będzie on ekonomiczny. Modele o przekątnej 27 cali potrafią pobierać zaledwie 22W mocy. Jeszcze mniejsze, 15 calowe ekrany tylko 18W. Standardowe monitory LCD lub plazmowe pobierają od 50 do 120W mocy. Ekrany o przekątnej 28 cali mogą pochłaniać nawet 130W energii elektrycznej.

Monitory LED są żywotne, ponieważ nie emitują ciepła. Ma to znaczenie zwłaszcza w porze letniej, gdy temperatura otoczenia (pomieszczenia) wraz z wilgocią działa degradacyjnie na monitor powodując jego przegrzewanie. Modele LED mogą pracować nawet w temperaturze 50 stopni Celsjusza i nie powinno się im nic stać.

Ile kosztują monitory ledowe?

Wbrew pozorom są ekonomiczne również w zakupie. BENQ LED o przekątnej 22 cali możemy nabyć już za 350 złotych, a monitory NEC 27′ za niewiele ponad 800 złotych. Mając na uwadze ich żywotność, neutralne oddziaływanie na człowieka oraz niski pobór mocy – trudno o lepsze urządzenie wskazujące do codziennej pracy.