Akcesoria do laptopów – czego naprawdę potrzebujemy?

Ile waży laptop, przy którym teraz siedzisz? Kiedy sprawdzisz w specyfikacji, znajdziesz tam wyszczególniony ciężar. Bez względu czy będzie to 1250 g czy 3 kilogramy, na pewno dźwigasz trochę więcej. Dlaczego? 

Laptopa nie sposób po prostu wrzucić do bagażnika, nawet noszenie go pod pachą może być ryzykowne. Potrzebne są więc plecaki lub torby do laptopów

fot. hp.com

Laptopa nie sposób po prostu wrzucić do bagażnika, nawet noszenie go pod pachą może być ryzykowne. Potrzebne są więc plecaki lub torby do laptopów. Ale to nie wszystko. Przecież na wszelki wypadek zabierasz ze sobą zasilacz. Zapewne masz też słuchawki. Te akurat są lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Potencjalnie dochodzi do nich mysz jeśli nie lubisz męczyć się z touchpadem. Stację dokującą najprawdopodobniej zostawiasz w miejscu pracy i niewykluczone, że na stałe masz do niej podpięty zewnętrzny monitor. Gdzie tu mobilność?

Ergonomia dodatków

Laptop z pełnym wyposażeniem dodatkowym wciąż jest o wiele mobilniejszy od komputera stacjonarnego. Mimo to warto zadbać o to, by akcesoria do niego były wygodne. Zasilacza nie zmienimy, możemy tylko przyjrzeć mu się przed zakupem laptopa. Te z mobilnych stacji roboczych i laptopów gamingowych  (a więc laptopów i tak ciężkich) potrafią ważyć nawet 1,5 kg, ale zdarzają się też zasilacze ważące około 200 g. Wartość ta przestaje mieć jednak znaczenie, jeśli podczas normalnej pracy bateria wytrzymuje 9+ godzin.

Torby do laptopów najczęściej traktujemy jako wyposażony w uchwyt pokrowiec, zapominając że przede wszystkim mają one chronić kosztujące klika tysięcy złotych urządzenie, którego dysk może zawierać znacznie bardziej wartościowe dane. Koszt torby do laptopa, która uodporni go na przypadkowe upuszczenie czy uderzenie jest w stosunku do nich znikomy.

Dodatkowa mysz i słuchawki to akcesoria, które najlepiej dokupić już po wybraniu laptopa. Wynika to z rozmaitego – i nie zawsze wygodnego – rozłożenia złączy w laptopie. Bywa, że łatwiej zastosować urządzenie bezprzewodowe niż męczyć się z kablem wychodzącym w niewygodnym miejscu.

Kiedy stacja dokująca?

Złącza stacji dokujących mają najczęściej solidne notebooki biznesowe i mobilne stacje robocze, a więc te laptopy, które… najmniej potrzebują takiego usprawnienia. W modelach 15 i 17 calowych mieści się wygodna klawiatura z blokiem numerycznym, matryca Full HD lub 3K zapewnia stosowny obszar roboczy, a w razie czego jest dość złączy by podpiąć zewnętrzne urządzenia. Ze stacją dokującą jest to po prostu szybsze. Natomiast małe laptopy takie jak HP EliteBook 820 czy Lenovo ThinkPad X250, które mogą być wyposażone w mocne procesory i7, potrzebują stacji dokującej by stać się pełnoprawnym wyposażeniem miejsca pracy.