Laptopy – standardy roku 2016

Rynek laptopów jest jednym z najszybciej ewoluujących. Rozwiązania, które pojawiły się w formie pomysłu 5 lat temu, 3 lata temu trafiły do urządzeń najwyższej klasy, rok później do standardowych laptopów o umiarkowanej cenie, a dziś są już zupełnie przestarzałe. Co w takim razie możemy uznać za standard dla danych typów laptopów w 2016 roku?

Laptopy biurowe – podnoszenie standardów

Przykład wcale niedrogiej serii Lenovo B, ale także Dell Vostro pokazuje, że za standard powinniśmy uważać już rozdzielczość Full HD, która rok temu w laptopach biurowych zdarzała się dość rzadko. Większość notebooków tej klasy sprzedawanych jest z pojedynczą kością RAM 4 GB i zintegrowaną grafiką. Typowe procesory w tej klasie to w dalszym ciągu Intel Celeron, Intel Core i3/i5 piątej generacji lub tańsze jednostki AMD. Jako, że nowa generacja laptopów biurowych jest lżejsza i mniejsza od poprzedniej, często nie ma już zbyt wiele miejsca na rozbudowę, choć właściwie zawsze można wymienić RAM na 8, 12 lub 16 GB. Można powiedzieć, że w ciągu roku wydajność zmieniła się nieznacznie, ale komfort użytkowania – jak najbardziej.

Laptopy Dell do różnych zastosowań

fot. Dell.com

Laptopy biznesowe

Laptopy biznesowe wymagają bardziej precyzyjnego przygotowania i dlatego w stosunku do innych serii niekoniecznie zdążyły już zostać wyposażone w Intel Skylake, ale do końca roku z pewnością będą korzystały z tych procesorów. Za standardowe rozwiązania w tej klasie można uznać matryce Full HD (lub o większej rozdzielczości) typu IPS (lub AHVA) o rozświetleniu powyżej 250 cd/m²; 8 lub 16 GB RAM, dysk SSD lub hybrydowy i przynajmniej częściowo metalowa obudowa. Jako, że większość laptopów biznesowych nowej generacji ma poniżej 20 mm grubości, brakuje w nich miejsca na rozbudowę. Widać też tendencję do ograniczania dostępu użytkownika do podzespołów w firmach, które wcześniej pozwalały zajrzeć do środka.

Laptopy gamingowe

Bardzo widoczny jest przeskok z 4 na 6 generację procesorów, rozpoczęty przez MSI. Jeszcze w zeszłym roku konkurencja zagęściła się po pojawieniu się Lenovo Y700, Acer Predator V17 i nowych ROG-ów. Część laptopów gamingowych zaczyna przypominać mobilne stacje robocze, pojawia się też więcej laptopów gamingowych z profesjonalnymi matrycami, które mogą być wykorzystane przez grafików.

Mobilne stacje robocze

W tej kategorii każda nowinka podnosząca wydajność musi pojawić się jeszcze zanim ktokolwiek o niej usłyszy. Bardzo szybkie przejście HP ZBook na Intel Skylake, pojawienie się nowych modeli Dell Precision i bardzo mocnych stacji Lenovo ThinkPad P50 daje znacznie szerszy wybór mobilnym specjalistom zainteresowanym osiągnięciem maksymalnej mocy. W tym roku będą ją oznaczały Intel Xeon 6 generacji i 64 GB RAM. Szeroki wybór najlepszych stacji roboczych dostępny pod tym adresem: http://www.kuzniewski.pl/k21,laptopy-wg-typu-mobilne-stacje-robocze.html.